Live Assembly election results

Party wise result trends (Official figures) – Last updated at 5:34 pm

* These are official figures and are not based on apprehensions and expectations

Party Won Leading Total
Bharatiya Janata Party 25 0 25
Communist Party of India (Marxist) 1 0 1
Indian National Congress 11 1 12
Jammu & Kashmir National Conference 15 0 15
Jammu & Kashmir Peoples Democratic Party 25 3 28
Jammu & Kashmir People Conference 2 0 2
Jammu And Kashmir People Democratic Front (Secular) 1 0 1
Independent 3 0 3
Total 83 4 87

The below list is not complete

PDP wins
Amira Kadal – Syed Mohammad Altaf Bukhari
Baramulla – Javid Hussain Baig
Batmaloo – Noor Mohammad Skeikh
Bijbehara – Abdul Rehman Bhat
Darhal – Chowdhary Zulfkar Ali
Gulmarg – Mohammad Abass Wani
Hazratbal – Asiea
Karnah – Raja Manzoor Ahmad
Lolab – Abdul Haq Khan
Pampore – Zahoor Ahmad Mir
Pattan – Imran Raza
Poonch Haveli – Shah Mohammad Tantray
Pulwama – Mohammad Khalil Band
Rafiabad – Yawar Ahmad Mir
Rajouri – Qamar Hussain
Rajpora – Haseeb Drabu
Sangrama – Syed Basharat Ahmed Bukhari
Sonawar – Mohammad Ashraf Mir
Tral – Mushtaq Ahmad Shah
Wachi – Aijaz Ahmad Mir
Zadibal – Abid Hussain Ansari

BJP wins
Akhnoor – Rajeev Sharma
Bani – Jewan Lal
Basohli – Lal Singh
Bilawar – Dr. Nirmal Kumar Singh
Chenani – Dina Nath
Chhamb – Dr. Kirshan Lal
Doda – Shakti Raj
Gandhi Nagar – Kavinder Gupta
Hira Nagar – Kuldeep Raj
Jammu East – Rajesh Gupta
Jammu West – Sat Paul Sharma
Kala Kote – Abdul Ghani Kohli
Kathua – Rajiv Jasrotia
Nowshera – Ravinder Raina
Marh – Sukhnandan Kumar
Raipur Domana – Bali Bhagat
Ram Nagar – Ranbir Singh Pathania
Ramban – Neelam Kumar Langeh
Ranbir Singh Pura – Dr. Gagan Bhagat
Samba – Devinder Kumar Manyal
Suchet Garh – Shah Lal Choudhary
Vijaypur – Chander Parkash

NC wins
Bishnah – Kamal Verma
Eidgah – Mubarak Ahmad Gul
Ganderbal – Ishfaq Ahmad Sheikh
Gurez – Nazir Ahmad Khan
Habba Kadal – Shamim Firdous
Home Shalibugh – Abdul Majeed
Kangan – Altaf Ahmad
Khanyar – Ali Mohammad Sagar
Mendhar – Javed Ahmad Rana
Nagrota – Devender Singh Rana
Sonawari – Mohammad Akbar Lone
Uri – Mohammad Shafi

Congress wins
Banihal – Vikar Rasool Wani
Gool Arnas – Ajaz Ahmed Khan
Gulab Garh – Mumtaz Ahmed
Leh – Nawang Rigzin
Nubra – Deldan Namgail
Sopore – Abdul Rashid Dar
Surankote – Ch Mohammad Akram

Peoples Conference wins
Handwara – Sajad Gani Lone
Kupwara – Bashir Ahmad Dar

Independents win
Langate – Abdul Rashid Sheikh
Udhampur – Pawan Kumar Gupta